loader image
5 اسفند 1398 توسط admin 0 دیدگاه

فتوداینامیک تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فتوداینامیک تراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی هر روزه روش های درمانی زیادی برای بیماری های  سخت همچون انواع سرطان ها کشف می شود، استفاده از لیزر برای درمان سرطان از روش هایی است که نسبت به عمل جراحی عوارض کمتری دارد و روند موفقیت آمیز بهتری داشته است، ما در این مقاله به تشریح روش فتوداینامیک تراپی و کاربردهایش می پردازیم.

فتوداینامیک تراپی  1

فتوداینامیک تراپی چیست؟

در روش فتوداینامیک تراپی که بیشتر برای بیماری هایی چون سرطان به کار می رود درمان در چند مرحله و به صورت سرپایی انجام می شود.

در مرحله اول ابتدا یک عامل حساس به نور به نام photosensitizer به جریان خون در بدن تزریق می شود و سلول های تمام بدن اعم از سالم و سرطانی این عامل را جذب می کنند.

سپس بدن و تومورش در معرض تابش طول موج خاصی از نور که می تواند فیبر نوری و یاled  باشد، قرار می گیرند، آن عامل نور را جذب و نوعی اکسیژن تولید می شود که سلول های سرطانی اطراف را از بین می برد.

این عامل حساس به نور مدت کمتری در سلول های سالم باقی می ماند به همین دلیل بعد از بازه زمانی خاص اقدام به تاباندن نور می شود تا سلول های سالم از بین نروند.

با استفاده از فیبر نوری می توان دقیقا نور را به سلول های مورد نظر و آسیب دیده رساند، این نور بیشتر برای قسمت های درونی بدن مانند کبد مناسب است اما از نورled  بیشتر بری درمان های سطحی مانند بیماری های پوستی و آکنه ها استفاده می شود.

نتیجه گیری با فتوداینامیک تراپی به سرعت انجام می شود و همچنین عوارض کمتری نسبت به داروهای و روش های درمانی دیگر مانند ریزش مو و اختلالات پوستی دارد.

البته این روش هم مانند بسیاری از روش های درمانی دیگر عیوبی دارد، این روش درمانی برای درمان تومورهای بزرگ موثر نیست چون عمق نفوذ اشعه کم و تا حدود یک سانتی متر می باشد و همچنین بیمارانی که با این روش درمان می شوند باید تا مدتی، کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرند.

همچنین فتوداینامیک تراپی برای تومورهایی که دائما در بدن در حال تغییر مکان هستند مناسب نیست چون نمی توان اشعه لیزر را به آنها تاباند.

فتوداینامیک تراپی  2

کاربردهای فتوداینامیک تراپی

از این روش درمانی باید برای قسمت های مختلف بدن به گونه های متفاوت و با طول موج های مختلف استفاده کرد.

فتوداینامیک تراپی یک روش سرپایی می باشد و نیازی نیست که همزمان با دیگر روش های درمانی به کار رود.

این روش درمانی برای بسیاری از سرطان هایی که بتوان از طریق مجاری بدن به آنها دسترسی پیدا کرد مانند ریه و مری، راه های تنفسی و مثانه موثرتر می باشد، برای سرطان خون هم می توان از این روش استفاده کرد به این طریق که خون را از داخل بدن بیرون می کشند و مراحل بالا را در آن انجام می دهند و دوباره وارد بدن می کنند.

فتوداینامیک تراپی علاوه بر درمان سرطان، برای درمان بیماری های عفونی در دندان پزشکی و دیگر عفونت های بدن هم استفاده می شود زیرا قابلیت از بین بردن باکتری ها را دارد.

به تازگی هم از این روش درمانی برای درمان پسوریازیس، آکنه، جوش های پوستی و آفتاب سوختگی استفاده می شود.

این روش برای درمان انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم استفاده می شود و همچنین در عمل های جراحی هم کاربرد دارد و محدوده ضایعات بدخیم را مشخص می کند.

فتوداینامیک تراپی  3

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *