loader image

تزریق ژل و بوتاکس (راه حلی بهتر برای جوانسازی)

کلینیک طب سوزنی و زیبایی دکترمنوچهرقدیمی
آدرس : ملاصدرا،شیرازی شمالی ،روبروی بانک سپه
کوچه نرگس ،ساختمان پاپلی ،طبقه ۱۰

تلفن رزرو : 02188613200

تزریق ژل و بوتاکس :

روزانه تعداد زیادی افراد به کلینیک‌های زیبایی مراجعه کرده و به دنبال این هستند که بدانند آیا تزریق ژل مناسب است یا بوتاکس. برای پرداختن به این موضوع، اولین کاری که دکتر انجام می‌دهد این است که حرکات بافت‌های صورت را بررسی می‌کند تا ببیند که پس از تزریق ژل چه تغییری در چهره‌ی داوطلب ایجاد خواهد شد. به اعتقاد پزشکان، تزریق همزمان ژل و بوتاکس می‌تواند خطوط و چین و چروک‌های صورت را تا حد زیادی برطرف کند. اگر می‌خواهید در مورد تزریق ژل در کلینیک پوست و مو رخ آرا بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

بوتاکس ماهیچه‌های صورت را فلج کرده تا حرکت آن‌ها را محدود کند. با وجود این کار، هنوز بخشی از خطوط و چین و چروک روی صورت باقی خواهد ماند. بنابراین اگر به دنبال صاف شدن کامل پوست پیشانی هستید باید از تزریق ژل نیز استفاده کنید. همچنین برای از بین بردن چین و چروک برخی بخش‌های بدن، مثل خط اخم، تزریق بوتاکس بسیار ضروری است زیرا باعث می‌شود تا ماندگاری ژل افزایش یابد.

تحقیقات اخیر نیز تاثیر تزریق همزمان ژل و بوتاکس را تایید می‌کند. انواع مختلفی ژل از قبیل رستیلن (Restylane)، پِرلن (Perlane)، پرِوِل (Prevelle)، ژوویدرم (Juvederm) و رادیس (Radiesse) در بازار وجود دارند که کاربردهایی متنوع دارند و برای مناطق مختلف صورت به کار می‌روند. باید به این نکته اشاره کنیم که بوتاکس و تزریق ژل دو نوع عملکرد متفاوت دارند؛ به این صورت که بوتاکس ماهیچه‌های صورت را فلج می‌کند در حالیکه تزریق ژل بافت‌های صورت را پر حجم کرده و چین و چروک‌های آن را از بین می‌برد. هرچند که برای از بین بردن خطوط سطحی صورت استفاده از بوتاکس کافی است اما چین و چروک‌های عمیق پیشانی و خط خنده تنها از طریق بوتاکس برطرف نخواهد شد و استفاده از تزریق ژل بسیار ضروری است.

دانستن این نکته ضروری است که ژل‌های تزریقی دائمی نیستند و نهایتاً تجزیه شده و جذب بدن می‌شوند. هرچه حرکت ماهیچه‌های صورت بیشتر و سریع‌تر باشد، فیلر سریع‌تر تجزیه می‌شود و اثر آن به مرور از بین خواهد رفت. ماندگاری ژل پرِوِل در حدود چهار ماه است اما ژل‌های پِرلن و ژوویدرم اولترا پلاس در حدود هشت ماه ماندگاری دارند. اگر قبل از تزریق ژل، بوتاکس استفاده شود، ماندگاری ژل تزریقی به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به عنوان مثال برای از بین بردن خطوط عمیق پیشانی می‌توان ابتدا از بوتاکس استفاده کرده و بلافاصله بعد از آن فیلر را تزریق کرد. در این حالت اگر تنها از تزریق ژل استفاده شود درمان تنها پنج تا شش ماه ماندگاری خواهد داشت در صورتیکه اگر تزریق همزمان ژل و بوتاکس استفاده شود، ماندگاری تا حدود ۱۰ ماه افزایش می‌یابد. در این شرایط تمام خطوط زاویه‌دار و عمیق پیشانی از بین خواهد رفت و ظاهر داوطلب جوان‌تر خواهد شد.

از تزریق همزمان ژل و بوتاکس می‌توان برای رفع چین و چروک اطراف لب‎ها نیز استفاده کرد. البته ژل‌ تزریقی این ناحیه از صورت بیش از نواحی دیگر تجزیه شده و از بین می‌رود زیرا ماهیچه‌های دهان در مقایسه با دیگر بخش‌های صورت، بیشترین حرکت را دارد. به یاد داشته باشید که نباید برای از بین بردن خط خنده، از بوتاکس استفاده کرد؛ بلکه مقادیر کمی بوتاکس رقیق شده به همراه ژل می‌تواند برای به لب و اطراف دهان تزریق شود. البته موارد استثنایی هم وجود دارد؛ به این صورت که خوانندگان و نوازندگان سازهای بادی نباید اطراف دهان بوتاکس تزریق کنند بلکه به جای آن باید از تزریق ژل انجام دهند. استفاده از این روش ترکیبی که تنها ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، می‌تواند تا چند سال از پوست شما محافظت کند. البته تزریق همزمان ژل و بوتاکس هزینه‌ی بالایی دارد اما نتایج آن بسیار با ارزش و ماندگار است.

 

عوارض تزریق ژل:

ژل های هیالورونیک اسید از آنجایی که کاملا با بدن انسان سازگار هستند کمترین عوارض جانبی را دارند به خصوص اگر ژل مناسب انتخاب شود و تزریق توسط پزشک مجرب انجام شود. با اینحال تزریق ژل به بینی ممکن است دارای یک سری عوارض موقت مثل کبودی، قرمزی و تورم باشد که طی چند روز کاملا از بین می روند. چنانچه شرایط استریل هنگام کار رعایت نشود ممکن است تا حدودی عفونت در موضع هم ایجاد شود که با مصرف آنتی بیوتیک های مناسب قابل درمان است.

یکی دیگر از عوارض مهم تزریق ژل به بینی فشار بر روی عروق ناحیه و ایجاد ایسکمی است که نسبتا خطرناک بوده ولی چنانچه تزریق توسط پزشک مجرب و آشنا به آناتومی عروق بینی انجام شود این عارضه به صورت خیلی نادر ممکن است ایجاد شود و خوشبختانه چنانچه این عارضه رخ دهد به وسیله تزریق آنزیم هیالاز به آسانی می توان ژل تزریق شده را از بین برد و فشار بر روی عروق را برطرف کرد و اینکه ژل هیالورونیک اسید بسیار محبوب و مورد پذیرش در سطح جهان است همین قابلیت از بین بردن آن به وسیله آنزیم هیالاز است و این خاصیت ژل های هیالورونیک اسید آنها را به بی خطرترین فیلرهای تزریقی تبدیل کرده است.

کاربرد بوتاكس :

بوتاكس نام تجاري سمي است كه اولين بار توسط شركت امريكايي آلرگان ساخته شده و بعدها اين توكسين به  همين نام در جهان عموميت پيدا كرد و كشورهاي مختلف بوتاكس را با نام هاي تجاري مختلف به جهان پزشكي معرفي كردند.

بوتاكس توكسيني است كه توسط يك باكترى بنام كلستروديوم بوتولينيوم توليد ميذشود و اولين بار در سال ١٩٨٩ توسط  FDAبراي درمان استرابيسم (دو بيني) و بلفارواسپاسم (اسپاسم پلك) مورد تاييد قرار گرفت و در سال ٢٠٠٢ نيز به منظور از بين بردن خطوط اخم مورد تاييد  FDAواقع شد و به تدريج مصرف آن براي درمان بسياري از بيماري ها و نيز به عنوان روشي براي زيبايي رواج پيدا كرد. هم اكنون از بوتاكس براي درمان ميگرن، تعريق كف دست و پا وزير بغل، گرفتگي هاي عضلاني گردن، دو بيني، بلفارو اسپاسم، از بين بردن خطوط اخم، پيشاني، چروك هاي پنجه كلاغي اطراف چشم، اسموكر لاين (خطوط اطراف لب)، لبخند لثه اي، افتادگي نوك بيني، خطوط بغض، از بين بردن برجستگي هاي اطراف زانو و ساق پا، بزرگي طبيعي زاويه فك و بسياري حالت هاي ديگر اسفاده مي شود. مهمترين كاربرد بوتاكس پيشگيري از ايجاد چروك در نواحي پيشاني، اطراف چشم (در صورت ايجاد) و بهبودي نسبي آنهاست.

توكسين بوتاكس با مهار كردن استيل كولين كه يك واسطه عصبي است و از انتهاي اعصاب ترشح مي شود در محل اتصال عصب به عضله باعث فلج موقت عضلات مي شود و با همين مكانيسم باعث از بين رفتن چين و چروك ها و اسپاسم هاي عضلاني مي شود.

اثر بوتاكس دو ساعت بعد از تزريق شروع شده و بين ده تا چهارده روز به حد اكثر اثر خود مي رسد و ماندگاري اثر آن بين چهار تا شش ماه است.

موارد منع مصرف بوتاكس شامل موارد زير است:

حساسيت به بوتاكس، جراحي اطراف چشم و يا خود چشم طي شش ماه گذشته، بارداري و شيردهي، كساني كه داراي فلج عضلات ناحيه صورت هستند مثل فلج بلز و يا بيماري هاي پيشرونده عصبي عضلاني مثل بيماري مياستنيا گراويس، عفونت و اگزماي فعال در موضع و افرادي كه داراي پوست بسيار شل و افتاده هستند.

تزريق بوتاكس مهارت خاصي را مي طلبد، زيرا چنانچه دقت كافي براي انتخاب محل دقيق تزريق وجود نداشته باشد مي تواند عوارضي از قبيل افتادگي پلك ها، نامتقارن شدن ابروها، اشك ريزش و آب ريزش از دهان، كج شدن و نامتقارن شدن لب ها و دو بيني را براي فرد به دنبال داشته باشد كه البته اين عوارض هيچ كدام دائمي نبوده و به تدريج با كم شدن اثر بوتاكس طي چند هفته از بين مي روند و از طرفي بعضي از اين عوارض مثل نامتقارن  شدن ابروها را مي توان با تزريق مجدد دو هفته بعد از تزريق اوليه بر طرف کرد و تعداد ديگري از اين عوارض ممكن است نياز به مصرف داروهاي خاصي داشته باشند

 

منابع webmd.com

تماس با کلینیک :

برای مشاوره نیاز به کمک دارید ؟ با ما تماس بگیرید

021-88613200